Gračanica u tišini ispratila žrtve nasilja: Ženska lobi grupa najavila zahtjev za odgovornost institucija

Gračanica u tišini ispratila žrtve nasilja: Ženska lobi grupa najavila zahtjev za odgovornost institucija

Gračanica danas tuguje za tri izgubljena života, a u atmosferi bola i dostojanstva održani su posljednji ispraćaji osoba koje su stradale usljed nasilja i njegovih posljedica. Tim povodom oglasila se Neformalna lobi grupa žena Grada Gračanica, poručivši da je današnji dan posvećen odavanju počasti žrtvama, dok će od sutra započeti konkretne aktivnosti usmjerene na borbu protiv nasilja i jačanje odgovornosti institucija, piše Crna-Hronika.

U saopštenju se podsjeća da je Gračanica u kratkom vremenskom periodu pogođena nizom tragedija. Među žrtvama je žena koja je izgubila život u slučaju femicida, muškarac koji je nakon počinjenog zločina oduzeo vlastiti život, kao i stariji sugrađanin koji je preminuo od posljedica brutalnog premlaćivanja kojem je bio izložen prije nekoliko mjeseci.

Iz Neformalne lobi grupe žena ističu da današnja šutnja predstavlja izraz poštovanja prema žrtvama i njihovim porodicama, ali upozoravaju da ona ne smije postati trajna.

– Od sutra moramo govoriti glasnije, tražiti odgovore i zahtijevati promjene. Nasilje nije privatna stvar niti problem koji se smije skrivati iza zatvorenih vrata. To je ozbiljan društveni i sigurnosni problem koji zahtijeva reakciju cijele zajednice – navodi se u saopštenju.

Grupa je pozvala nadležne institucije da transparentno utvrde da li su ranije prijave i navodi o nasilju bili adekvatno tretirani, jesu li poduzete sve zakonom propisane mjere zaštite te postoje li propusti u sistemu prevencije i zaštite građana.

Posebno su istakli odgovornost policijskih struktura, centara za socijalni rad, zdravstvenih i obrazovnih ustanova, kao i lokalnih vlasti koje imaju obavezu kreirati i provoditi politike prevencije nasilja.

Istovremeno, apelovali su i na građane da ne okreću glavu pred nasiljem te da prijavljuju svaku sumnju na ugrožavanje sigurnosti drugih osoba.

– Ne možemo graditi sigurnu zajednicu ako zatvaramo oči pred nasiljem koje se događa oko nas. Građani imaju pravo tražiti odgovornost, pratiti rad institucija i insistirati da svako radi svoj posao – poručili su.

Neformalna lobi grupa žena Grada Gračanica najavila je da će već od sutra krenuti s izradom konkretnog plana aktivnosti usmjerenog na prevenciju nasilja, jačanje saradnje između institucija i stvaranje sigurnijeg okruženja za žene, djecu i sve građane.

Kako navode, njihov cilj nije sukob s institucijama, već izgradnja sistema koji će efikasno reagovati na svaku prijavu nasilja i spriječiti da se slične tragedije ponove.

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST
Neformalne lobi grupe žena Grada Gračanica

DANAS ŠUTIMO I ODAJEMO POČAST ŽRTVAMA NASILJA.
SUTRA POČINJEMO DJELOVATI.

Gračanica danas tuguje.

U tišini i dostojanstvu ispraćamo tri života ugašena nasiljem i posljedicama nasilja.
Tri osobe koje više nisu među nama.

Desetine ožalošćenih, porodice i ljudi koji ostaju da žive sa boli, pitanjima i prazninom koju ništa ne može nadoknaditi.

Tri tragedije koje nas sve obavezuju da se zapitamo:

Jesmo li kao društvo i kao sistem učinili dovoljno da zaštitimo ljudske živote

Danas ispraćamo:

ŽENU ŽRTVU FEMICIDA, čiji je život nasiljem prekinut;

ČOVJEKA – počinioca najtežeg oblika nasilja, koji je nakon tog čina oduzeo i vlastiti život;

NAŠEG SUGRAĐANINA – stariju osobu koja je prije nekoliko mjeseci brutalno pretučena u centru grada, a koja je jučer preminula od posljedica zadobijenih povreda.

Danas šutimo

Šutimo iz poštovanja prema žrtvama i njihovim porodicama.
Ali ta šutnja ne smije biti trajna.
Od sutra moramo govoriti glasnije, tražiti odgovore i zahtijevati promjene

Neformalna lobi grupa žena Grada Gračanica izražava duboku bol i solidarnost sa porodicama žrtava, ali istovremeno poziva sve nadležne institucije na ozbiljan, odgovoran i transparentan odgovor.

Jer nasilje nije privatna stvar.

Nasilje nije porodični problem koji se smije skrivati iza zatvorenih vrata.
Nasilje je društveni i sigurnosni problem koji zahtijeva zajedničku reakciju svih nas.

Kada žena prijavi nasilje, ona ne traži samo savjet.

Ona traži zaštitu svog života.

Zato tražimo odgovore i odgovornost od svih nadležnih:

od policijskih struktura koje imaju obavezu pravovremenog postupanja, procjene rizika i provođenja zakonom propisanih mjera;

od kantonalnih institucija koje upravljaju sigurnosnim sistemom;

od Centra za socijalni rad i svih službi socijalne zaštite koje moraju imati kapacitete za zaštitu i podršku žrtvama;

od zdravstvenih i obrazovnih ustanova koje moraju biti aktivan dio sistema prevencije;

od lokalne vlasti koja ima obavezu kreirati i provoditi politike sigurnosti, prevencije nasilja i zaštite građana.

Tražimo da se utvrdi:

da li su svi raniji navodi nasilja ozbiljno tretirani;
da li su preduzete sve zakonom propisane mjere zaštite;
da li postojeći sistem prevencije funkcioniše;
gdje postoje propusti i koje će konkretne mjere biti poduzete da se ovakve tragedije ne ponove.

Ali odgovornost ne pripada samo institucijama.

Pozivamo i sve građane Gračanice, nevladine organizacije, da odbace šutnju, ravnodušnost i okretanje glave.

Komšija, prijatelj, rodbina, kolega … svako od nas može biti osoba koja će na vrijeme prepoznati nasilje i prijaviti ga.

Ne možemo graditi sigurnu zajednicu ako zatvaramo oči pred nasiljem koje se događa oko nas.

Građani moraju biti aktivni učesnici i korektiv institucijama. Imamo pravo pitati, zahtijevati, pratiti rad nadležnih i insistirati da svako radi svoj posao.

Neformalna lobi grupa žena Grada Gračanica neće ostati samo na izražavanju tuge i osude.
Od sutrašnjeg dana kreiramo konkretan plan aktivnosti koji će biti proveden u skladu sa zakonom, sa jasnim ciljevima:

• jačanje prevencije nasilja;
• zahtjev za veću odgovornost institucija;
• unapređenje saradnje svih aktera u zajednici;
• stvaranje sigurnijeg okruženja za žene, djecu i sve građane Gračanice.

Naša borba nije protiv institucija.
Naša borba je za institucije koje rade svoj posao.
Danas šutimo i odajemo počast žrtvama.
Sutra djelujemo da nijedna prijava nasilja ne bude ignorisana i da nijedan izgubljeni život ne postane samo još jedna statistika. Sistem će morati imenovati odgovorne za propuste koji se otkriju za svaki izgubljeni ili ugroženi život.

Koordinacioni tim
Neformalne lobi grupe žena Grada Gračanica

U saopštenju se podsjeća da je Gračanica u kratkom vremenskom periodu pogođena nizom tragedija. Među žrtvama je žena koja je izgubila život u slučaju femicida, muškarac koji je nakon počinjenog zločina oduzeo vlastiti život, kao i stariji sugrađanin koji je preminuo od posljedica brutalnog premlaćivanja kojem je bio izložen prije nekoliko mjeseci.

Iz Neformalne lobi grupe žena ističu da današnja šutnja predstavlja izraz poštovanja prema žrtvama i njihovim porodicama, ali upozoravaju da ona ne smije postati trajna.

– Od sutra moramo govoriti glasnije, tražiti odgovore i zahtijevati promjene. Nasilje nije privatna stvar niti problem koji se smije skrivati iza zatvorenih vrata. To je ozbiljan društveni i sigurnosni problem koji zahtijeva reakciju cijele zajednice – navodi se u saopštenju.

Grupa je pozvala nadležne institucije da transparentno utvrde da li su ranije prijave i navodi o nasilju bili adekvatno tretirani, jesu li poduzete sve zakonom propisane mjere zaštite te postoje li propusti u sistemu prevencije i zaštite građana.

Posebno su istakli odgovornost policijskih struktura, centara za socijalni rad, zdravstvenih i obrazovnih ustanova, kao i lokalnih vlasti koje imaju obavezu kreirati i provoditi politike prevencije nasilja.

Istovremeno, apelovali su i na građane da ne okreću glavu pred nasiljem te da prijavljuju svaku sumnju na ugrožavanje sigurnosti drugih osoba.

– Ne možemo graditi sigurnu zajednicu ako zatvaramo oči pred nasiljem koje se događa oko nas. Građani imaju pravo tražiti odgovornost, pratiti rad institucija i insistirati da svako radi svoj posao – poručili su.

Neformalna lobi grupa žena Grada Gračanica najavila je da će već od sutra krenuti s izradom konkretnog plana aktivnosti usmjerenog na prevenciju nasilja, jačanje saradnje između institucija i stvaranje sigurnijeg okruženja za žene, djecu i sve građane.

Kako navode, njihov cilj nije sukob s institucijama, već izgradnja sistema koji će efikasno reagovati na svaku prijavu nasilja i spriječiti da se slične tragedije ponove.