Poskupljenje cijene odvoza smeća u Bihaću – posljedica Odluke o minimalnoj plati!?

Iako je nova Odluka Vlade FBiH o iznosu minimalne plate pozitivano dočekana kao nešto što će donijeti bolji standard i pravdu za mnoge potplaćene radnike, neke od već opipljivihposljedica osjetit će građani u Unsko-sanskom kantonu. U Bihaću bi se te posljedice mogle negativno odraziti na džepove građana.

Tako u bihaćkom Javnom komunalnom preduzeću (Komrad), gdje je do sada čak 107 od 140 zaposlenih radilo s platom u rasponu od 700 do 850 KM neto, nova Odluka o najnižoj plati od 1.000 K već je izazvala značajne probleme.

Prema prvim infromacijama s kojima je izašto to komunalno preduzeće, preliminarnim izračunima, kako bi se svim tim radnicima povećale plate i pokrile razlike, preduzeće treba namiriti oko 80.000 KM na mjesečnom nivou, odnosno preko milion KM na bruto plate godišnje.To je iznos koji je doveo u pitanje ne samo isplatu januarske plate u tom preduzeću, neko dovodi u pitanje kompletno funcionisanje tog javnog preduzeća, njegovu lividnost i stabilnost.

Ko će platiti cijenu?

Iako javno, Komrad je preduzeće koje se samofinansira iz povjerenih usluga, ne financira se sredstvima iz Budžeta Grada, što znači da većinu svojih prihoda generira kroz usluge koje pruža građanima. No, s povećanjem plata koje je od 01.01.2025. postalo zakonska obaveza, a time i troškova poslovanja, jedini način da se pokrije taj višak je povećanje cijena usluga.

Problem bi mogla biti i činjenica da je osnovni energent za poslovanje Komrada zapravo gorivo, a o cijenama goriva posljednjih nekoliko godina suvišno je bilo šta i reći. Dakle, s jedne strane od strane Vlade FBiH i s druge strane od strane tržišta energenata, stvari su postvljene tako da je neminovno da cijena sluge odvoza smeća ide na gore.

Prema automatizmu, jasno je da ovo neće biti problem samo bihaćkog Komrada-a. Sudbina je ovo koja će zadesiti sva komunalna preduzeća koja će sad morati balansirati između održavanja tekuće likvidnosti i pristupačnih cijena usluga za građane kojima su, već postojeće, prevelike.

Niko ne spori da su radnici, pogotovo oni u komunalnoj privredi u periodu visoke inflacije zaslužili minimalne plate od 1.000 KM, ali i radnici – s novim minimalnim platama, ipak su samo građani i korisnici tih istih usluga koje lančano poskupljuju, pa su i njihovi povećani troškovi pokriveni iz istih džepova – istih minimalnih plata.

Odluka na Gradskom vijeću

Već na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća Bihać, raspravljat će se o ovom problemu i prijedlogu Komrad-a za povećanje cijena usluga sakupljanja, odvoza i odlaganja otpada, gdje su gradski vijećnici faktički stavljeni pred svršen čin, jer odluka Vlade FBiH o minimlanoj plati je sa zakonskom snagom, te će faktički odlučivati o tome da li će prihvatanjem prijedloga povećanja cijene odvoza smeća na račun građana održati tekuću likvidnost komunalnog preduzeća, ili će pak neprihvatanjem radnike ostaviti bez plata.

error: Zabranjeno kopiranje sadržaja bez dozvole portala