Poruka iz Beograda: “U RS-u bi voljeli da su dio Srbije, ali od toga neće biti ništa”

U najnovijem Mostu Radija Slobodna Evropa razgovaralo se o tome da li potezi predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, nakon što je osuđen na zatvor i zabranu obavljanja funkcije, mogu destabilizovati Bosnu i Hercegovinu i Zapadni Balkan. Sagovornici su bili Žarko Korać, dugogodišnji profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, i Dragan Markovina, historičar iz Mostara.

Bilo je riječi o tome da li je sadašnja kriza najveća od kraja rata, kako je to saopštio Savjet za nacionalnu bezbjednost Srbije, da li je usvajanjem zakona, kojim Republika Srpska ne priznaje odluke pravosudnih organa Bosne i Hercegovine, načinjen prvi korak ka secesiji i da li su u pravu oni koji to nazivaju državnim udarom.

Razgovaralo se i o tome da li Dodik, za razliku od njegovih ranijih najava osamostaljenja Republike Srpske, ovog puta ima razrađen plan secesije, da li predsjednik Srbije Aleksandar Vučić daje podršku Dodiku ili mu Dodik svojim sadašnjim potezima samo pravi probleme, zašto hrvatski predsjednik Zoran Milanović podržava Dodika, kao i o tome šta bi se desilo ako bi Dodik riješio da ide do kraja i kako bi se u tom slučaju ponašao EUFOR.

Radio Slobodna Evropa: Ako bi Dodik krenuo do kraja i išao na oružane incidente da li bi se umiješao EUFOR s obzirom na to da je na čelu EUFOR-a mađarski general, a znamo da je mađarski premijer Orban na Dodikovoj strani. On je rekao da je ova presuda Dodiku lov na vještice.

Dragan Markovina: Mislim da je presuda tako pametno sročena da neće biti nikakve potrebe za intervencijom EUFOR-a. Dodik je dobio minimalnu zatvorsku kaznu koju može otkupiti i neće ići u zatvor. Njemu je ključni problem šest godina zabrane obavljanja bilo kakvih javnih funkcija jer onda on gubi moć.

On bi mogao krenuti da preuzme graničnu policiju ili nešto slično, ali ne vidim da je spreman na takve poteze. Dodik je u sličnoj situaciji u kojoj se nalazi Vučić koji ne može poslati policiju i vojsku na studente jer onog trenutka, kada to napravi, on je gotov. I Dodik neće ni od koga dobiti podršku ako krene sa oružanim incidentima.

Žarko Korać: Sve su to hipotetska pitanja – kakvi incidenti, gdje, u kom obimu, da li ima mrtvih. Znate, jedno ubijeno dijete mijenja sve. Ne vjerujem da Dodik ima kapacitet da ide u takve sukobe. On može da pokuša, ali to će mu se obiti o glavu. Već su mu se obili bezobrazluci, pa je na kraju Schmidt reagovao. Tako da ja vidim samo nastavak agonije i produbljivanje krize u Bosni i Hercegovini bez nade da bi ona mogla postati funkcionalna država.

Radio Slobodna Evropa: Poseban problem za secesiju je distrikt Brčko koji dijeli Republiku Srpsku na dva dijela. To faktički onemogućava secesiju.

Dragan Markovina: Kada je Dodik još prije presude počeo prijetiti, Denis Bećirović, Željko Komšić i drugi političari iz Sarajeva zahtijevali su od EUFOR-a da uđe u Brčko. Činjenica je da Republika Srpska ima takve entitetske granice da nema šanse u bilo kakvom ratu jer je vrlo lako prekinuti koridor između Banjaluke i ostatka Republike Srpske. To je strateški neodrživ položaj. To govorim samo hipotetički, jer nikakvog rata neće biti.

Glavni problem je što se mi u Bosni i Hercegovini nismo dogovorili kakvu zapravo budućnost želimo. Ali ako Dodik bude izbačen iz politike, što će se očito dogoditi, a i Čović – mada bi se on mogao prilagoditi – mislim da bi koalicija opozicionih stranaka iz Republike Srpske mogla naći zajedničku platformu bilo sa “Trojkom” ili SDA. Bez trouble makera, kao što je Milorad Dodik, bit će puno jednostavnije naći neki minimalni konsenzus o budućnosti Bosne i Hercegovine.
Ništa od ujedinjenja sa Srbijom

Radio Slobodna Evropa: I na kraju, mislite li da će se potezi Milorada Dodika, koji sada zaista djeluju jako prijeteće, na kraju pokazati kao pucnji iz prazne puške?

Žarko Korać: Oni su se i do sada pokazali kao prazna puška. On je štošta prijetio, pa nije realizovao. Naravno, prijetnje uvijek treba shvatiti ozbiljno, nimalo nisam sklon da ih potcjenjujem, ali on se do sada pokazao ili nesposobnim ili da nema hrabrosti da ide do kraja. On je političar koji reaguje panično, reaguje, ako mogu tako da kažem, da zadovolji najgore želje dijela svog biračkog tijela.

To što on i oni viču da bi voljeli da su dio Srbije, od toga neće biti ništa. Neće dobiti nezavisnu državu Republiku Srpsku koja bi se referendumu pripojila Srbiji. Vučić priča svašta, ali nikada mu nije palo na pamet da pomene referendum o pripajanju Republike Srpske Srbiji. Zna on dobro kakve bi bile reakcije Evrope i Zapada.

error: Zabranjeno kopiranje sadržaja bez dozvole portala