Članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović boravi u Izraelu, a sastala se, između ostalog, s premijerom Benjaminom Netanyahuom. Poručila je kako je to kruna njene posjete.
“Nakon mnogo važnih razgovora u Izraelu, kruna ove uspješne posjete je sastanak s premijerom Benjaminom Netanyahuom”, napisala je Cvijanović na X-u gdje je podijelila fotografije i videosnimak susreta.
Cvijanović se zahvalila Netanyahuu na dosadašnjem odnosu prema Republici Srpskoj te je naglasila kako se nada još boljim odnosima u budućnosti.
“Zahvalna sam premijeru države Izrael na dugogodišnjoj dobroj saradnji i razumijevanju koje pokazuje prema Republici Srpskoj i našim stavovima. Na današnjem sastanku razmotrili smo mogućnosti za unapređenje naših ekonomskih veza, kroz snažnije povezivanje resornih ministarstava u vladama Izraela i Republike Srpske. Uvjerena sam da će dobri politički i institucionalni odnosi biti odlična osnova za jačanje saradnje u svim oblastima koje su od zajedničkog interesa”, rekla je ona.
Cvijanović je, inače, tokom posjete Izraelu predstavljena kao “srpski član Predsjedništva”, a prilikom sastanaka sjedila je ispred trobojke RS-a, umjesto ispred zastave države BiH. Takvim nastupom svjesno su prebacili fokus s državne institucije na entitetski nivo.
Prethodno se Cvijanović sastala i s izraelskim ministrom vanjskih poslova Gideonom Sa’arom, a njegova izjava da je s Cvijanović razgovarao o potrebi zaštite hrišćanskih manjina u BiH posebno je zasmetala stranci SDA, koja je istaknula da hrišćani nisu ugroženi u BiH.