Efendija Pezić: “Ne voliš državu u kojoj si rođen, a promovišeš državu u kojoj tebe zovu Bosancem”

Subota je širom Bosne i Hercegovine protekla u znaku brojnih svadbi i svatova, ali i sportskog slavlja nakon plasmana nogometne reprezentacije Hrvatske u nokaut fazu Svjetskog prvenstva.

Hrvatska je u posljednjem kolu grupne faze savladala Ganu rezultatom 2:1 i tako osigurala plasman među 16 najboljih reprezentacija svijeta. U narednoj utakmici, koja se igra u petak, 3. jula, od 1:00 sat po srednjoevropskom vremenu na stadionu BMO Field u Torontu, “Vatreni” će odmjeriti snage s Portugalom u borbi za četvrtfinale.

Nakon pobjede Hrvatske, slavilo se i u brojnim gradovima Bosne i Hercegovine. Građani su s hrvatskim zastavama izašli na ulice, organizovane su automobilske kolone, uz pjesmu i navijanje. Slavljenička atmosfera zabilježena je u Odžaku, Kiseljaku, Mostaru i Orašju.

Istovremeno, pažnju javnosti privukla je objava efendije Elvedina Pezića, koji je na društvenim mrežama podijelio svoje razmišljanje nakon prolaska kroz Kiseljak.Географске референце

U objavi je napisao:

“Prolazim danas kroz Kiseljak. Svadba. Svatovi. Ljudi se vesele. Na automobilima šahovnice. Poštujem svačije pravo. Razmišljam… Kako je tom čovjeku? Tu se rodio. Tu je u školu išao. Tu su živjeli njegovi preci. Tu su njihova groblja. Tu su njihove bogomolje. I na kraju – ne voliš državu u kojoj si rođen. Promovišeš državu u kojoj tebe zovu Bosancem. Vjerujte mi, meni je doista žao tih ljudi. Šta znači ideologija. Šta znači manipulacija.”

Njegova objava izazvala je brojne reakcije na društvenim mrežama, gdje su se razvile rasprave o identitetu, pripadnosti i isticanju nacionalnih obilježja u Bosni i Hercegovini.

Efendija Pezić morao je isključiti komentare na objavi koja je privukla više od 4 hiljade lajkova.