Francuska je potvrdila svoj prvi slučaj ebole. Riječ je o liječniku koji se vratio s humanitarne misije u Demokratskoj Republici Kongo. Liječnik je “odmah primljen u specijaliziranu ustanovu” i u stabilnom je stanju, saopćilo je danas francusko ministarstvo zdravstva, piše BBC.
Demokratska Republika Kongo prošlog je mjeseca proglasila epidemiju ebole, no stručnjaci vjeruju da je virus cirkulirao sedmicama prije službene objave. U toj srednjoafričkoj državi od virusa je preminulo više od 260 osoba, a zabilježeno je tisuću slučajeva zaraze.
Ovo je prvi potvrđeni slučaj ebole u Evropi, iako je američki liječnik koji je prošlog mjeseca bio pozitivan na testu u DR Kongu liječen u bolnici u Njemačkoj. Slučajevi zaraze potvrđeni su i u susjednoj Ugandi, gdje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi da je zaraženo 20 ljudi, od kojih je dvoje preminulo.
Francusko ministarstvo zdravstva u srijedu je naglasilo da je rizik za stanovništvo “vrlo nizak” te da nadležne službe rade na pronalaženju osoba koje su mogle biti u kontaktu sa zaraženim liječnikom.
Zdravstveni djelatnici posebno su izloženi riziku od ebole, koja se širi tjelesnim tekućinama. Prošle sedmice WHO je objavio da je od 75 zdravstvenih radnika koji su se zarazili ebolom u DR Kongu njih 17 preminulo.